Finans ve Bankacılık Bölümü

Bankacılık ve Finans Bölümü Ad Değişikliği

Küreselleşmenin yoğun yaşandığı alanların başında gelen finans piyasaları, özellikle 1980'li yıllardan sonra büyük bir değişim geçirmiştir. Bu değişimin birinci boyutu, finansal piyasa, finansal kurum ve finansal araçlar açısından yaşanan büyük çeşitliliktir. Diğer boyutu ise finans piyasaları uluslararası hareketliliğinin büyük bir ivme kazanması, başka bir deyişle hızla küreselleşmesi ve beraberinde getirdiği küresel rekabettir. Bu çerçevede etkin ve verimli çalışması iktisadi açıdan son derece önemli olan finans sektöründe, yaşanan çeşitliliğinin ve uluslararası rekabetin getirdiği güçlüklerle başa çıkabilecek ve/veya fırsatları değerlendirebilecek yüksek standartlarla donatılmış elemanlara eskisinden çok daha fazla ihtiyaç bulunmaktadır.

Finansal derinleşmesi giderek artan Türkiye'de finansal hizmetler sektörünün rolü ve önemi daha da artmaktadır. Önceki yıllarda artan eleman ihtiyacını gerektiğinde branş dışı alanlardan sağlayan banka, sigorta ve aracı kurum vb. gibi finansal kurumların finansta uzmanlaşmış elemanlara ihtiyacı artmıştır. Bu bölümün temel amacı; para ve sermaye piyasalarında çalışan ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarının ihtiyaç  duyduğu donanıma sahip, analitik düşünebilen, sorgulayan ve araştırıcı  nitelikleri olan insan gücünü yetiştirmektir.

Öğretim Planı ve Ders İçerikleri

4 (Dört) yıllık öğretim süresince 8 (Sekiz) yarıyılda okutulan tüm dersleri görmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

Ders içeriklerine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıdan açılan sayfada "PROGRAMIN ÖĞRETİM PLANI" sekmesine tıklayarak açılan öğretim planındaki derslerin kodlarına tıklayınız. Sol üst köşedeki "PDF AL" düğmesine tıklayarak çıktı alabilirsiniz.

Öğretim Planı ve Ders İçerikleri

Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Ünzüle KURT

Bölüm Başkan Yardımcısı

Dr. Öğr. Üyesi Rukiye SÖNMEZ

Akademik Kadro

Ünvan Adı Soyadı
 Doç. Dr.  Nur DİLBAZ ALACAHAN
 Doç. Dr.  Ünzüle KURT
 Dr. Öğr. Üyesi  Barış ALBAYRAK
 Dr. Öğr. Üyesi  Rukiye SÖNMEZ
 Dr. Öğr. Üyesi  Esra DEMİREL
 Arş.Gör.  Oğuz CİÇAK

Bölüm Sekreterliği

Adı Soyadı Görevi
Şef V. Elmas GÜNDÜZ Bölüm Sekreteri

Telefon Rehberi

Akademik Personelin Özgeçmişleri
 

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)