Fakültemiz Binasının Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi binasının temeli Biga Ağaköy Yerleşkesi’ nde 16 Nisan Pazartesi günü saat 14:30’da düzenlenen tören ile atıldı.

Törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İlçe Emniyet Müdürü Alaaddin Tekin, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Soykan, Biga MYO Müdürü Prof. Dr. Suat Uğur, Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, AK Parti İl Genel Meclis üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, Milliyetçi Hareket Partisi Biga İlçe Başkanı Ahmet Tekin, oda başkanları, daire amirleri, akademik ve idari personel katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Dekan Vekili Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, törenin açılış konuşmasında fakülte hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

“Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi 3 Temmuz 2011 tarihinde Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak kurulmuştur. Fakülte olma talebimiz 6 Aralık 2017 tarihinde kabul edilmiştir. Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Bankacılık ve Finans bölümleri olmak üzere iki aktif bölüm buluyor. 1.’inci ve 2.’inci öğretimde toplam 560 öğrenci öğrenim görüyor. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü ilk mezunlarını 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde vermiştir.

Bankacılık ve Finans bölümü 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 60 öğrenci ile eğitim vermeye başladı. Bankacılık ve Finans bölümüne 2018-2019 yılı akademik yılı güz yarıyılından itibaren ikinci öğretimi açılacak ve 60 öğrenci alınacak.

Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi 6 bin 300 metrekare alana inşa ediliyor. 4 kattan oluşacak. İçerisinde derslikler, ofisler, konferans salonu, kantin, yemekhane, bilgisayar laboratuvarı, konferans salonu olacak. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Böylece Ağaköy kampüsüne iki fakülte, inşaatı devam yüksekokul binası ile önemli nitelikli bir üniversite ortamı yaratılmış olacak.”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Aralık 2017’de fakülte olmasının ardından sadece 4 ay sonrasında fakülte binasının temelini atıyor olmaktan mutluluk duyduklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an Üniversitemizin merkez Terzioğlu Yerleşkesi dışındaki en büyük ikinci yerleşkesinde bulunuyoruz. Biga İİBF’de 5768, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde 551, Biga Meslek Yüksekokulu’nda 2363 olmak üzere toplam 8682 öğrenci bulunuyor. Şimdi Biga İİBF’de 7 profesör, 14 doçent, 32 dr. öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi, 26 araştırma görevlisi, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde 1 doçent, 5 dr. öğretim üyesi, 3 öğretim görevlisi, 2 araştırma görevlisi, Biga MYO’da 1 doçent, 6. dr. öğretim üyesi, 29 öğretim görevlisi olmak üzere bu yerleşkede 128 öğretim elemanı bulunmakta.

Burada, Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi binası, entelektüel girişimcilik binası, kütüphane binası, kapalı spor salonu ve yabancı diller öğretimi binası bulunmaktadır. Bunlardan kütüphane binası ve yabancı diller öğretimi binası Bigalıların desteği ile yapılmıştır.”

Rektör Prof. Dr. Acer, Biga Ağaköy Yerleşkesi için yapılan çalışmalardan bahsederek;  bu yerleşke artık ihmal edilen bir yer değil, Üniversitemizin en fazla önem verilen unsurlarından birisi haline gelmiş durumda dedi ve ekledi:

“Son 3 yılda bu yerleşkeye, bir misafirhane, bir cami ve iki okul binası yapılmakta. İki okul binasını, harcanan çabalar neticesinde devlet kaynakları ile yapmaktayız. Bir yandan bu yerleşkeye hak ettiği daha geniş sosyal tesisleri yapabilmek için kolları sıvadık ve gerekli yasal altyapıyı oluşturduk. Buradaki ilk binamız olan Biga İİBF binasının iç kısımlarında bu yaz tadilatlar yapmayı planladık. Öte yandan, bu yerleşkenin yerleşke içi peyzaj çalışmalarını başlattık, planlamalarımız sonuçlanmak üzere. Bir başka deyişle artık bu yerleşke, ihmal edilen bir yer değil, Üniversitemizin en fazla önem verilen unsurlarından birisi haline gelmiş durumda. Temelini atmakta olduğunuz bu binanın hikâyesinin en güzel yanı, ilgili hocalarımızla beraber harcadığımız çabalarımız sonucunda, 2011 yılında kurulmuş olan Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun, 06 Aralık 2017 tarih ve 30262 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan kararla, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne dönüştürülmüş olması ve daha 4 aylık bu Fakültemizin, fakülte binasının inşa ediliyor olmasıdır. Bu noktada, Yükseköğretim Kurulu’na ve Hükümetimize şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Prof. Dr. Acer, “Bina inşaatının, 21.08.2017 tarihinde sözleşmesi imzalanarak 22.08.2017 tarihinde işin yer teslimi yapılmıştır. İşin süresi 480 gün olup sözleşme bedeli 7.217.000,00 TL’dir. Ödenek, Üniversite bütçesinden karşılanmıştır” diyerek yapılan fakülte binası hakkında teknik detayları aktardı ve destek olan herkese teşekkür etti:

“Bu bina, yaklaşık 6300 m2 alana inşa edilecek, 4 kattan oluşacak ve yönetim birimleri, sınıflar, bilgisayar laboratuvarı, konferans salonu ve öğrenciler için kafeterya alanlarını kapsayan, toplam 6273 m2 kapalı alana sahip bir Fakülte binası olacaktır. Desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Valimiz Orhan Tavlı Beyefendi’ye, Milletvekillerimiz Sayın Bülent Turan ve Sayın Ayhan Gider beyefendilere, Bigalılara Üniversitemiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Valim ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Sayın Ayhan Gider’e törenimizi onurlandırdıkları için ve yakın destekleri için ayrıca şükranlarımızı arz ediyorum.”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga’da 9 bin öğrenci, 150’ye yakın öğretmen olduğunu dile getirerek; “Bugün Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi binasının temelini atıyoruz. Bu ikinci fakültedir. Üçüncü fakültenin devamında da gelecek olan bir üniversitedir. Bu temel ile Biga Üniversitesi’nin de temelini atmaya yaklaştığımıza inanıyorum. İnşallah en kısa sürede Biga, özlediği üniversiteye kavuşacaktır. Kurulacak olan üniversite de aynı şekilde kimlikli öğrenciler yetiştirecek. BİİBF’nin öğrenci ve öğretmen kalitesi var. Burada Biga’nın, Çanakkale’nin tüm ilçeleri ile birlikte engin hoşgörüsü ve insanların özel hayatına müdahale etmeden hep birlikte yaşama kültürüne borçluyuz. İnanıyorum ki Biga, yeni açılacak üniversitesi ve diğer yatırımları ile birlikte yarınlara mutlu yürüyecektir” dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı yaptığı konuşmada;

2011 yılında yüksek okul statüsüyle kurulan, geçtiğimiz yıl fakülte statüsüne dönüştürülen Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesinin temelini bugün atıyoruz. Üniversitemiz iyi konumdadır. Başarısını yukarı doğru taşıyor.

Biga’mızın farklı bir yeri var. O da üretim, ihracat ve yatırım potansiyelidir. Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi Biga’mızın potansiyeline değer katacağını düşünüyorum. Bugün sadece fakültenin temelini atmıyor, aynı zamanda da ilimizin Biga’mızın geleceğine, gelişimine Biga üniversitesinin kurulması yönünde adımlar attığımızı ifade ediyorum,dedi.

Konuşmaların ardından, Biga Müftüsü Fahri Tüfekçioğlu’nun duasıyla birlikte protokol üyeleri tarafından Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.